Powered by Smartsupp

Dočasná změna otevírací doby na prodejně Makeup Group: po. - pá. 10.00 - 14.00 hodin.

Rty k nakousnutí - péče o rty

Jako vizážistka a kosmetička se velmi často u svých klientů setkávám s takovým problémem, jakým jsou suché a popraskané rty. Nejčastěji je to důsledkem nesprávné péče o kůži rtů, lépe řečeno žádná péče o rty. Jak mít vždy krásné a zdravé rty? Chci se s vámi podělit o svá tajemství a odborné zkušenosti.

Naše pokožka vyžaduje péči, a naše rty nejsou výjimkou, vyžadují ale péči odlišnou. Často se setkáváme s radami typu: „Naneste na rty krém na obličej“, „použijte na rty scrub, který aplikujete na obličej“ … Nebo se doporučuje použít na citlivou pokožku rtů kartáček na zuby … Doporučuji se takovým tipům a radám vyhnout.

Kůže na našich rtech (ta růžová část) má rohovou vrstvu uchovanou pouze ve vnější zóně, kde se stává tenkou a průhlednou. Místo přechodu na sliznici  – červená hranice  – je plná průsvitných cév, které vytváří červené okraje rtů a obsahují velké množství nervových zakončení, proto je červený okraj rtů velmi citlivý.

Rohová vrstva na povrchu rtů je velmi tenká a proto je velmi snadno poškoditelná, reaguje více na změny teplot, vítr nebo nedostatek živin a ochrany.

Jak tedy zachovat krásné rty nebo se zbavit suchých a popraskaných rtů?

  1. Pokud máte oblíbený balzám na rty nebo pečující rtěnku, zkontrolujte zda neobsahuje vazelínu (petrolatum) a minerální olej (mineral oil). Správně to obsahovat nemá, protože se jedná o produkty zbylé po zpracování ropy, bohužel v dnešní době jsou základem většiny balzámů na rty. Základem skutečně užitečného balzámu, který pomáhá při péči o rty, má být vosk nebo olej přírodního původu, například jojobový vosk. Mým favoritem je již několik let balzám na rty Lip Treatment od Bodyography. Má přírodní složení, pro které byl v roce 2016 oceněn jako výrobek ekologicky čisté kosmetiky na veletrhu Interbeauty Praha. Obsahuje aloe, bambucké máslo a vitamíny C, D a E. Nejvíce ho obdivuji za to, že se rychle vstřebává a skutečně léčí dokonce i popraskanou kůži rtů. Aplikujte ho v noci a již ráno pocítíte výraznou změnu. Jako bonus má příjemné aroma jablečného štrůdlu.

  1. 1 až 2krát týdně je potřeba provádět lehkou a jemnou exfoliaci rtů. K tomu jsou nejvhodnějšími prostředky speciálně navržené scruby a abrazivní peelingy, nejčastěji s částicemi cukru. POZOR! Požadavky na složení jsou stejné jako u balzámů – žádná vazelína (petrolatum), ani minerální olej (mineral oil), doporučuji stabilní vzorec cukru. To znamená, že při aplikaci se cukr nerozpouští, ale pokračuje v odlupování odumřelých buněk. Mým oblíbeným je 2 v 1 Lip Duo od Bodyography. Oba produkty v balení jsou přírodní, obsahují vyživující marulový olej. Balzám se velmi rychle vstřebává, scrub perfektně zbaví rty odumřelých buněk a nevyžaduje opláchnutí vodou. Podle mě je to „must have“ v kufříku každého vizážisty, zachránil mě (nebo spíše moje klienty) více než jednou.

 

  1. Používat rtěnky / lesky s maximálním množstvím přírodních olejů a vosků. Syntetika tam určitě také bude, ale rozhodně v menším množství. Syntetické přísady v dekorativní kosmetice odpovídají za odolnost výrobku. Mimochodem, výběr dobré rtěnky mi pomohl k tomu, že skoro nepoužívám balzám na rty. O mých oblíbených rtěnkách Vám ale povím v jednom z dalších článků.

Jak si správně vybrat rtěnku a nejen ji, také vysvětluju a ukazuju na make-up kurzech SELF MAKEUP a na individuálních konzultacích. Ráda vás uvidím mezi svými studenty. 

Máte-li jakékoli dotazy, napište mi do zpráv nebo komentářů. Pokud byl tento článek pro vás užitečný, sdílejte ho s přáteli.:-)

Pokud potřebujete pomoc s výběrem kosmetických produktů pro osobní použití nebo pro doplnění profesionálního kufříku vizážistky, přijďte k nám do Makeup Group, sídlíme v Praze na Karlíně –  Křižíkova 477/119.

S radostí Vám pomůžu!

Máte dotazy, týkající se tohoto tématu? Klidně napište)

International makeup artist, Elena Bassarab