Powered by Smartsupp

6 kroků jak správně vybrat make-up

K dnešnímu dni se výroba dekorativní kosmetiky dostala na tak vysokou úroveň, že mnoho dekorativních kosmetických prostředků je stále více podobným přípravkům péče o pleť. K takovým lze zařadit i make-up.

Uživatele make-upu můžeme rozdělit do dvou skupin:

  1. Aktivně používají make-up.
  2. Panicky se ho bojí.

Podstatou problému je, že většina z nich neví, jak tento zázračný krém správně vybrat a používat.  Bude doopravdy zázračný, pokud si ho vyberete s ohledem na typ a tón pleti, na roční období…

Make-up je vážně důležitý! Odůvodnila bych to myšlenkou „přežití“. Chcete-li být úspěšný, musíte být zdravý. U člověka je to barva obličeje, která v první řadě vypovídá o jeho věku a zdraví. Takže je třeba využít pokroky v kosmetickém odvětví tak, aby při pouhém pohledu na Vás každý hned poznal, že jste zdravý a aktivní člověk plný sil, a proto máte nárok na lepší práci, lepšího manžela a konec konců i lepší život!

Dokazují to i výsledky z výzkumu amerických psychologů: mezi ekonomickou prosperitou a atraktivním vzhledem existuje totiž přímá úměrnost, kterou lze měřit v dolarech. Je prokázáno, že ti z Američanů, kteří vypadají lépe než 67% svého okolí, vydělávají v průměru za celý život o 230 tisíc dolarů více. Říká se také, že správně vybraný make-up je tou nejdůležitější součástí celého líčení.

V tomto článku se tedy podíváme na to, jak si správně vybrat make-up.

Krok č. 1: Kde si zázračný krém pořídit?

Tohle je velmi důležitý bod při koupi make-upu. Nabízí se velké množství možností, je ale důležité vybrat tu správnou. Kde všude se dá make-up koupit? Může to být jak specializovaný obchod s kosmetikou, tak značkový butik kosmetiky, a nebo (nedej Bože) smíšené zboží či trh. Doporučuji kupovat kosmetiku ve značkových obchodech, studiích, nebo ve specializovaných buticích, protože nemají problémy s doklady produktu a dodržují pravidla skladování (alespoň v Evropě). Navíc, jsou tam vždy přítomni vizážisté, kteří vám ochotně poradí s výběrem správného odstínu. Nekupujte make-up v metru, na trzích a podobných místech, existuje velké riziko, že narazíte na padělek nebo nekvalitní zboží.

Krok č. 2: značka a výrobce

Známá nemusí být drahá a drahá nemusí být dobrá. Je důležité, aby podnik, resp. laboratoř, která váš make- up vyrobila, skutečně existovala a působila jako výrobce kosmetiky. Nyní je kosmetický trh uspořádán tak, že známé značky již dávno prodávají jenom značku, a ne dobrou kosmetiku.

Nejčastěji se jedná o značkový, ale jenom průměrný výrobek s velmi běžnými vlastnostmi a strukturou (avšak za značku si připlatíme). Proto mám ráda ne příliš známé a ne příliš velké firmy. Samozřejmě, dávám také přednost firmám, které jsou přímými výrobci svých produktů (např. americká firma, která vyrábí v USA, a ne v Indii nebo Číně), protože se takové firmy-výrobci starají o recepturu a kvalitu svých výrobků.

Krok č. 3: datum spotřeby a balení

Nezapomeňte se podívat na datum spotřeby make-upu a na celistvost jeho obalu. Tohle je bez komentáře. Čím více konzervantů, tím větší trvanlivost. Delší trvanlivost většině kosmetických produktů zajišťují parabeny (obyčejný make-up má trvanlivost do 3 let). Je prokázáno, že parabeny podporují tvorbu rakovinných buněk a mají tendenci se hromadit v lidských tkáních. Proto je lepší si vybrat make-up bez parabenů (trvanlivost se tím krátí na 18 měsíců) nebo s přírodními parabeny. Ne, nejsem šílená :-). K přírodním parabenů patří například Germoben – konzervant. Patří k derivátům kyseliny benzoové – parabenům. Kyselina benzoová je zcela přírodní produkt. Ve velkém množství je obsažena v brusinkách, její stopy se objevují také v zelených jablkách. Antimikrobiální aktivita je velmi vysoká. Není tedy paraben jako paraben!

Krok č. 4: určujeme typ pleti

Časy, kdy make-up byl jenom jeden už jsou pryč. Pokrokovější dámy ho míchaly s hydratačním krémem nebo krémem pro určitý typ pleti a dosahovaly tak požadovaného efektu. Nyní se časy změnily. V moderní době již existují make-upy pro různé typy pleti.

Ten pro suchou Vám zajistí příjemně lesklou a zdravě zářivou pleť. Ten pro mastnou bude kontrolovat nadbytečný lesk a pěkně zmatní pleť. Make-up pro kombinovanou pleť zajistí normalizaci procesů. Make-up pro normální pleť bude mít ochranné vlastnosti. Mimochodem, víte o tom, že make-up se na hydratovanou pleť NEaplikuje ihned po aplikaci vašeho denního krému?

Krok č. 5: teplý nebo studený tón pleti

Předtím, než zkusíte make-up, musíte zjistit, jaký tón má vaše pleť: teplý nebo studený. To Vám pomůže vybrat správný odstín vašeho tónovacího miláčka. Existuje názor, že pokud máte teplý tón, je lepší zvolit studené odstíny, a pokud máte studený tón, použijte teplé odstíny.

Můžete použít tuhle vychytávku, ale nesmíte to přehnat, jinak se můžete dostat k oranžovým nebo zeleným odstínům :-)) Častou radou při výběru make-upu je testování na ruce. To ale nedoporučuji, protože hřbet ruky je od obličeje velmi odlišný.

Krok č. 6: zkoušíme make-up

Nejlepší způsob, jak správně vybrat, je sledovat individuální reakce pleti na jednotlivé make-upy, takže si vezměte tři testery: ten, který je nejblíže k tónu vaší pleti a dva sousední odstíny. Zkuste je nanést v malém množství na pleť (na lícní kost až krk) a rozetřete. Správný odstín je ten, který zcela splývá s odstínem vaší pleti!

Pokud chcete tmavší nebo světlejší tón pleti, nepoužívejte k tomu make-up. Pro tyto účely použijte jiné prostředky: například tónovací nebo zesvětlující pudry. Tohle bude ovšem téma dalšího článku.

 Jak si vybíráte make-up Vy?  Čím se řídíte?

Pokud potřebujete pomoc při výběru make-upu pro osobní použití nebo pro doplnění profesionálního kufříku vizážistky, přijďte k nám do Makeup Group, sídlíme v Praze na Karlíně –  Křižíkova 477/119.

S radostí Vám pomůžu!

Máte dotazy, týkající se tohoto tématu? Klidně napište)

Pokud byl tento článek pro vás užitečný, sdílejte ho s přáteli.

International makeup artist, Elena Bassarab